Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
Sztuka w gimnazjum, sztuka na gimnazjum 22.6.2012

W najbliższy wtorek, 26 czerwca, ściany Gimnazjum nr 12 na krakowskiej Krowodrzy Górce zamienią się w przestrzeń pracy twórczej. Pod okiem profesjonalnych artystów, kończący naukę trzecioklasiści  zostawią swój ślad w postaci wielkiego, kolorowego muralu. Co będzie przedstawiał? Okaże się pod koniec. Inicjatorem akcji jest sieć sklepów Kefirek.

Malowidło będzie efektem 2-dniowych warsztatów artystycznych. Weźmie w nich udział ok. 30 uczniów. Pod kierunkiem artystów poznają podstawy techniki graffiti i wypracują wspólną koncepcję dzieła. Warsztaty poprowadzą Svetlana Biletnicova i Cezary Ziętek, prowadzący Zajęcia Plastyczne Artis Studium, artyści malarze, zajmujący się muralem i graffiti jako grupa Graff Path Studio.

W drugim dniu warsztatów (wtorek 26 czerwca) uczestnicy przeleją swoje wizje na ściany Gimnazjum. Przestrzeń twórcza na powierzchnię ok. 50 m2.

Pomysł zrodził się ze spaceru przez osiedle Krowodrza Górka. – Niemal każda ściana jest wysprejowana. Dominują wulgaryzmy i „mowa nienawiści”. Stąd idea warsztatów sprejowania bardziej ambitnego – mówi Sławomir Rupikowski, wiceprezes Kefirka. – Jako dobry sąsiad, chcieliśmy zrobić coś dobrego dla osiedla.

Pomysł świetny, ponieważ pozytywnie zmieni wygląd szkoły na zewnątrz – mówi dyrektor szkoły, Zofia Rostowska. – Ładny, ciekawy, estetyczny mural będzie przyciągał i cieszył uczniów i mieszkańców osiedla. Ważne jest to, że współtwórcami będą sami uczniowie Gimnazjum  nr 12. Pozwoli im to na jeszcze bliższe identyfikowanie się ze szkołą.

Dziennikarzy zapraszamy w drugim dniu warsztatów (wtorek) w godzinach 12-14. Będzie można porozmawiać z uczestnikami wydarzenia, oraz sfotografować i sfilmować powstającą pracę.